Как функционира умът? Защо постъпваме по определен начин? Можем ли да променим себе си, ако поискаме?
Транзакционният анализ дава възможност хората не само да разберат себе си, но и да се променят, не просто да се приспособят към изискванията на обществото, а да се преобразят. Този метод действа, защото ни кара да осъзнаем, че сами сме отговорни за това, което ще се случи в бъдеще независимо от всичко, което се е случило в миналото.
Нещо повече - той позволява на хората да установят самоконтрол и да насочват действията си, да се променят, но и да познаят свободата на избора.
Транзакционният анализ, въведен първоначално от Ерик Бърн, е по-скоро средство за обучение и познание, отколкото подробно изследване на психичните дълбини. Той дава възможност на хората да се измъкнат от тиранията на миналото, да израстват и да се чувстват добре.
Ако отношенията между двама души могат да станат градивни и пълноценни, то това може да се случи между цели социални групи, а дори и нации. Проблемите на света - а те фигурират всекидневно в новините за насилие и безнадеждност - са всъщност проблеми на отделни хора. Ако отделните хора успеят да се променят, то ще се промени и светът, в който живеем.
Издадена в далечната 1969 година, книгата на Томас Харис вече е класика. Продадена в над 15 милиона екземпляра и до днес се смята за истинско ръководство за решаване на житейски проблеми.