В книгата e представен критичен анализ на две от най-характерните и правещи впечатление обстоятелства, наблюдавани в последните тридесетина и повече години - качеството на управлението на държавата и обществото, както и личностните качества на властниците и на заетите в държавната администрация.
Не са спестени остри критики и отрицателни оценки, изразени са несъгласия със съществуващите процеси и ценности, отправени са ясни призиви за промяна. Изказаните мнения и становища са израз на гражданския дълг на автора, тъй като - по думите на Бенджамин Франклин - първата отговорност на всеки гражданин е да оспорва властта.
Известно е, че както директната градивна критика, така и сатирата, сарказмът и иронията се явяват изключително подходящи средства за разкриване същността, нрава и културата на властимащите и на обществото в цялост. Защото дори във времената на голяма стабилност, с каквато се хвали днешното управление, народното вицотворчество не увяхва.
Анекдотите си остават най-точният критерий за действията на властта. Народ, който има чувство за хумор, има и шансове за бъдещето. Иронията и самоиронията са част от душевността на народа ни, но и лекарство за оцеляване в трудни моменти.
И ако свободата е състояние на духа, то иронията за българина е начин да запази чувството, че е свободен. Умният човек се учи от грешките си. Умният политик се учи и от грешките си, и от насочената към него сатира. Когато не е самоцелна или плод на междуличностни отношения, тя е най-точното отражение на поведението му. И най-прецизният, макар и често болезнен коректив. Ето защо, ако от книгата би имало някаква полза, последната ще е най-вече за политиците.
Дори децата в България знаят за съществуването на т.нар. калинки. Това е нарицателно име за хора, заемащи постове в държавни структури, без да притежават съответните на позицията знания и умения. В резултат на извършения анализ на явлението калинки е направен основният извод, че една от съществените причини за застоя в развитието на страната са именно те. Защото са се настанили и позиционирали в различни точки на административната и стопанската мрежа.
Оцеляването и развитието в личностен план в условията на конкуренция най-общо става по два начина: или по пътя на честното съревнование, или по пътя на подмолната конспирация. По разбираеми съображения кадърният избира първия начин - уповава се на притежаваните знания и умения. Некадърният не разполага с тези качества.
За да запази позиции, прибягва до други практики: от една страна - слагачество и подлизурство, от друга - интриги, манипулации и клевети, с които атакува конкурентите. Така че всеки по своя начин следва и се съобразява с едно друго откритие на Дарвин - не най-силният от един вид оцелява, нито най-интелигентният, а този, който най-добре се приспособява! Разбира се, в държавната и общинската администрация работят немалко всеотдайни, добронамерени и съвестни служители. Не те са героите на книгата. На тях поднасяме дълбоко уважение и признателност.
Текстът съдържа голям брой цитати, поместени са откъси и извадки от интервюта, публикации, статии, книги и други със съдържание по тази или близки теми, автори на които са уважавани и авторитетни писатели, журналисти, учени, философи. Ползвани са също така мисли и афоризми на наши и чужди мислители.
Предговор
Държава
-
Понятие за държава
-
Държава и власт за калинките
-
Обща характеристика на калинките
-
Калинките са насекоми
Формирането на една калинка
-
Ограниченият ум
-
Калинките са изключително енергични
-
Глупостта винаги е автентична
-
Поредният парадокс
Съвършените чиновници
-
Калинките ще изчезнат тогава, когато трудът на обществото стане предимно творчески
-
Професионалното ниво на калинката
-
Чиновникът може да бъде агресивен и нападателен
Началниците и политиците в калинковата държава
-
Началниците. Пази Боже от калинка началник
-
Омотават се и въвличат и други в омотаването
-
Апокалипсисът (или щурмът на дивите калинки)
-
Политиците Нелепи
-
Убийствено властолюбиви
-
Алчни и безсрамни
-
Лицемерни подлизурковци
Закономерните абсурди в калинковата държава
-
Демокрацията в държавата на калинките
-
Управлението на държавата се профанизира
-
Личностните отношения изместват държавническите
-
Демокрация успешно се римува с феодализация
Калинковият модел
-
Промени се извършват с мисъл, не с месия
-
Статуквото
-
Изборите в държавата на калинките
-
Политика и зависимости
-
И вие сте прости
-
Царят е гол
Абсурдните закономерности
-
Пак не направихме разлика между компютри и компоти
-
Бутафорията
-
Националното самоунижение
-
Образование или имане
-
Безкултурието
-
Безкултурието като липса на възпитание
-
Безкултурието като пошлост и кич
-
Безкултурието като чалга
-
Безкултурието като озлобление
-
Безкултурието като поведение на обществени места
-
В света на калинките ставаме по-малко човеци
-
Отклоняваме се все повече от характеристиката, която природата е дала на хората
Вместо заключение. Да бъдем позитивни
Списък на авторите на използваните в книгата цитати, мисли и афоризми