За студенти по фармация
"Настоящото издание се състои от четири раздела: фундаментални основи на токсикологията, токсични вещества, морфология на увреждането с токсични вещества и медикаменти, клетъчно-протективни и терапевтични стратегии, и обхваща 47 теми.
Насочено е към потребностите на специалисти, работещи в областта на фармацевтичните науки, и е изградено върху съвременните програми за обучение на магистър фармацевти. В книгата са описани основните познания за токсикологичния профил на химичните вещества и препарати.
Важно място заема разбирането за клетъчно-молекулните механизми на цитотоксичност. Застъпена е концепцията за биоактивиране на ксенобиотиците. Описани са химичната природа, физичните свойства и токсичния ефект на веществата и са представени някои съвременни насоки за определяне на взаимовръзката между химичен строеж и токсичност.
Представена е преценка за фармакологичния профил на безопасност на някои групи лекарства и възможния отдалечен риск от генотоксичност, канцерогенеза или друг вид увреждане при експозиция с химични вещества. Отразени са принципите и специфичното лечение на интоксикациии с лекарства-анти-доти. Разгледани са възможностите за клетъчна протекция с антиоксиданти, мембранно-терапевтични и други средства, повлияващи благоприятно клетъчната функция.
Отразени са европейските изисквания и норми за контрол на вредностите от околната среда.
Настоящото издание представлява интегрирано познание за токсичността на химичните вещества и за профила на безопасност на медикаментите, получено като постижение на токсикологията, биологията, химията, екохимията и екометрията, фармакологията и метабономиката, както и в областта на профилактиката за опазване на човешкото здраве.
Предназначено е за студенти и специализанти по фармация, но представлява интерес и за специалистите, работещи в областта на медицинската токсикохимия и екохимията, както и за регулаторните институции за контрол на лекарствата или вредностите на околната среда."