Изданието е посветено на болестите на нервната система и е продължение на учебника по обща неврология. То цели да обезпечи адекватен обем на теоретични и практически познания за диагноза, специфична терапия, поведение, интензивно лечение, профилактика, експертна оценка на трудоспособността и диспансеризация на заболяванията на централната и периферната нервна система.
Придобитите знания са съставна част от изискванията за амбулаторна и специализирана медицинска помощ по нервни болести и са насочени към формиране на практически умения за самостоятелна диагностично-лечебна, консултативна и експертна дейност по неврология.
Учебникът е създаден като интердисциплинарно ръководство, предназначено за студенти по медицина, медицинска рехабилитация и кинезитерапия, общопрактикуващи лекари, специалисти в различни области на медицината, специализанти и докторанти, в чиято задължителна учебна програма са включени дисциплините „Нервни болести“ и „Кинезитерапия при нервни и психични болести“.
Всеки обучаващ се трябва да усвои задължителен обем на теоретични и практически знания, определени като „Минимално изискуемо ниво на компетентност“ (МИНК).
То е включено към всяка глава на учебника.
Ръководството по клинична неврология е богато онагледено с учебни схеми, илюстрации и таблици. В него са отразени съвременните консенсуси за диагностика и поведение при различни неврологични заболявания и гранични с тях болести и синдроми, което го прави полезно помагало в ежедневната клинична практика.
Автори са 34 изтъкнати български специалисти в различни области на медицината – неврология, кардиология, пулмология, нефрология, ангиология, дерматология, обща и пластична хирургия, инфекциозни болести, кинезитерапия, физикална медицина и физиотерапия, вирусология, микробиология и неврофармакология.
Учебникът завършва с преглед на Нобеловите награди в областта на невронауките, които са основа за прогресивното развитие на съвременната неврология.