Настоящата монография е предназначена преди всичко за инфекционисти, но и за всички медицински специалности, които се срещат в своята практика ежедневно или по-рядко с инфекциозни заболявания.
Известно е, че инфекциозните болести са сериозна предпоставка за отклонения в психическото функциониране на заболелите и особено в условията на изолацията им в домашна или стационарна обстановка. Подробно научно проучване върху значението на преживяванията на болния с неговата психологична страна по време на хоспитализацията в инфекциозен стационар не е правено.
От достъпната литература се знае, че те могат да доведат до остри психологически проблеми, до функционални и макар и не често до психотични разстройства, които се отразяват на ефективността на клиничната практика. Предлаганата монография е много сериозен и първи у нас опит за успешното решаване на някои страни от този проблем със сериозни и задълбочени научни проучвания. Те включват на тоя етап три групи болни: с капкови, трансмисивни и с остри вирусни хепатити инфекциозни заболявания в активна трудова възраст от 19–60 години, хоспитализирани в клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Света Марина“ Варна за периода 2013–2014 г.
Използваните два психологически метода са адекватни на поставената цел и правят възможно получаването на достоверни резултати, представени най-добросъвестно и подробно, прецизно онагледени и позволяващи бързо ориентиране на читателите. Особено полезни са практическите насоки. Предложен е работен алгоритъм, който улеснява медицинския персонал (лекар, медицинска сестра и други) за преживяванията и психологическия баланс на хоспитализираните пациенти с инфекциозна болест.
Използвани съкращения
Отзив
Рецензия на монографията
„Преживяване на инфекциозна болест“
Вместо увод
Що е преживяване? Съдържание на психологичната категория „преживяване“
Преживяване на болест
Картина на болестта
Вътрешна картина на болестта
Актуална картина на болестта
Инфекциозна болест
Преживяване на инфекциозна болест
Преживяване на условията на лечение (изолация)
Собствени проучвания
Вътрешна картина на болестта
Пластична (актуална) картина на преживяване на болестта
Практически насоки
Summary
Библиография
Въпросник
Скала за оценка на жизнено значими събития (ЖЗС)