Развитието на епидемиологията на инфекциозните заболявания през вековете се е диктувало от обществените здравни потребности. В зависимост от нивото на познанието на болестите, от нивото на теорията на медицината и от господстващите философски възгледи, определението на епидемиологията, на нейния предмет и методи са имали различно съдържание.
Всяка наука представлява исторически формирала се система от подредени и постоянно обогатяващи се знания, истинността на които се проверява и доказва в хода на обществената практика.
Съвременната епидемиология разполага с добре разработена теория, съдържаща общите принципи, изведени от световните школи, институти и лаборатории. Техните научно-приложни стандарти и методологични корективи формират съвременния модел за разрешаване на научните, образователните и приложните направления в областта на епидемиологията на инфекциозните заболявания.
Диференцирането на науките през втората половина на 20-ти век довеждадо формирането на нови направления и в областта на епидемиологията на инфекциозните заболявания като „Нозокомиални инфекции", „Молекулна епидемиология", „Епидемиологична нозогеография", „Епидемиологична екология" и т.н.
У нас е утвърдена трайна тенденция в развитието на българската национална школа по епидемиология на инфекциозните болести както в учебно-преподавателския процес, така и в научното и приложното направление на епидемиологията вече в продължение на повече от половин век.
През годините целите, задачите и методите на епидемиологията претърпяват своето развитие и усъвършенстване като резултат от дълбоките промени в различните области на медицинската наука. И в нашата страна, както в световен мащаб е поставено началото на развитието на съвременната епидемиология.
На вниманието на медицинската общественост се предлага едно издание, включващо всички най-нови направления на съвременното развитие на епидемиологията като фундаментална медицинска наука, разполагаща с универсални научни методи, позволяващи да се изучава развитието на епидемичния процес при всички форми на инфекциозната патология при човека на популационно ниво и на приложението на съвременните средства и методи за нейното ограничаване, елиминиране и ликвидиране.
Авторският колектив включва водещи специалисти по проблемите на епидемиологията на инфекциозните заболявания от медицинските университети в страната.