В ръководството са изобразени анатомията на малкия таз под различен ъгъл, сравнявайки класическата с лапароскопската представа.
В общата част е изложена техниката на ендоскопския шев, както и различните енергийни източници, имащи съществено значение при хирургичните процедури.
В специалната част са разгледани последователно хирургичните техники при доброкачествените заболявания, както и новите съвременни процедури, използвани при лечение на статичните заболявания на женската полова система. Отделено е специално внимание и на радикалната минимално инвазивна роботизирана хирургия при лечението на ендометриалния карцином и карцинома на маточната шийка.
Освен това е разгледано използването на робот-асистирана хирургия при запазване фертилитета на жени с ракови заболявания, както и при супрарадикалната хирургия на пациентки с остатъчен тумор (радикална параметректомия). Усложненията при минимално инвазивната хирургия са строго специфични и за съжаление понякога непропорционално тежки.
Те са важни за осъзнаването на евентуалните трудности и взимането на грешни решения и затова са включени в отделна глава. През 2014 г. е въведена в България HIFU технологията за третиране на тумори на панкреаса, бъбреците, черния дроб, а също така и за лечение на миомната болест. Специфични са реанимационните и анестезиологичните мероприятия при пациенти, подложени на минимално инвазивна хирургия, които са разгледани в отделна глава.