Офталмологията е една от най-вълнуващите специалности, която съчетава оптика, сложна електронна апаратура за диагностика, разнообразие от медикаменти за лечение и уникални хирургически способи.
В България специалистите с квалификация да работят в очен кабинет са лекарите офталмолози и медицинските специалисти по здравни грижи. Оптиците са само с техническо образование, а оптометристи в нашата страна на практика няма. Ето защо медицинските специалисти имат особено важна роля както в очния кабинет, така и в болничните заведения за специализирана офталмологична помощ. Тези специалисти се нуждаят от детайлно обучение, тъй като работата с хора с нарушено зрение е много специфична, а апаратурата, която се използва, е строго специализирана.
Очните болести са интердисциплинарна специалност и имат много допирни точки с останалите медицински специалности, ето защо всеки медицински специалист трябва да има основни познания по офталмология.
Спешните състояния в офталмологията изискват адекватна реакция от страна на медицинските специалисти независимо дали те работят в амбулатория за първична медицинска помощ, доболнична помощ или болнично заведение.
Хората с нарушено зрение са особена категория пациенти, които изискват специално внимание и се нуждаят от квалифицирана помощ за адекватна социална рехбилитация. Тези пациенти често имат и други здравословни проблеми и подходът към тях във всеки лекарски кабинет трябва да бъде съобразен със състоянието им.
Целта на настоящото ръководство е да даде най-обща представа за клиничните и инструментални методи, които се прилагат в офталмологията. Ръководството е предназначено за обучаващите се в медицинските колежи, но може да послужи и на специалисти, започващи работа в очен кабинет или отделение. Съдържанието на учебното ръководство е съобразено с учебните програми по очни болести на студентите от медицинските колежи.