Настоящата монография до голяма степен отговаря на съвременните, настоящите, изисквания към проблемите на възрастните и старите хора. Тя представлява сериозен научнопрактически труд.
Авторът се базира на проучванията в геронтологията и гериатрията от древни времена до днес. Описани са вижданията на автори от различни епохи за характерните промени в процеса на стареене в органите, клетките, системите и психиката.
Съдържанието на монографията е разпределено в две основни части - Обща и Специална.
В Общата част са представени данни за историческото развитие на учението за стареене, определението и същността на геронтологията и гериатрията. Описани са възрастовите промени в органите и системите на човека по време на стареене. Тази част е основата, от която се развива проблемът на възрастните и старите хора.
В Специалната част са описани често срещани проблеми на възрастните и старите хора и тяхното решаване. Описани са характерни заболявания в напреднала и старческа възраст, влиянието на хиподинамията, двигателни режими при заболявания и участието на физиотерапията в лечебния процес - предпазване от усложнения, възстановяване на нарушени функции и профилактика.
В отделна глава са описани подходящи цел, задачи, средства, методика, противопоказания за прилагане на физиотерапия и/или определени физически упражнения. Описани са методи за оценка на функционалното състояние, равновесната функция и самообслужване тези различни състояния на възрастните и старите хора (на дихателната и сърдечносъдовата система, слединсултни хемипарези, Паркинсонова болест, равновесие, ходене и др.).
В отделна глава подробно е описана физиотерапията при хронично обструктивна белодробна болест, хронично белодробно сърце, хипертонична болест, исхемична болест на сърцето, остър инфаркт на миокарда, мозъчен инсулт, остеоартроза на коленна и тазобедрена става, Паркинсонова болест в домашни условия за възрастни и стари хора.
Представени са резултати от проведена 30-дневна сензомоторна стимулация в домашни условия след тотално ендопротезиране на тазобедрена и коленна става и неинституциализирани относително здрави възрастни и стари хора.
Съдържанието на монографията е подредено с целенасочена последователност и приемственост, онагледено с подходящи фигури. Обемът, броят на ползваните автори, личният елит и начинът на изложение са фактори за полезността и стойността на монографията. Не :е съмнявам, че тя ще представлява интерес за широк кръг от специалисти - физиотерапевти, лекари, както за възрастни и стари хора и техните близки.
Представеният монографичен труд „Геронтология, гериатрия и физиотерапия" оценявам високо.
Проф. Видьо Василев Желев, дм