Инцизивните коронкови фрактури (ИКФ) са най-разпространените травматични увреждания на постоянните детски зъби, поради което са обществен здравословен проблем.
Тези травми представляват и една от водещите причини за спешните състояния в стоматологията. Инцизивните фрактури предизвикват както чисто физически, така и психологичен дискомфорт. Съпътствани са с болка, с нарушена дъвкателна функция и естетика. Това се отразява на качеството на живот и на социалните контакти на детето.
През последните години са налице обективни предпоставки както за нарастване, така и за определяне на инцизивните фрактури като социален проблем. Децата активно участват в контактни спортове, използват за игра все по-модерни съоръжения, продукт на високи технологии. Зачестяват автомобилните инциденти, при които има пострадали деца.
Физическото насилие над деца придобива също значими обществени измерения. В много страни се отчита редукция в епидемичността на зъбния кариес сред децата, а същевременно нараства разпространението на инцизивните фрактури, което ги прави сериозен проблем на детското орално здраве. Непрекъснатото усъвършенстване на лечебните подходи в денталната медицина се основава на създаването на нови материали и терапевтични техники.
Съвременните адхезивни системи и композитни материали позволяват на денталния лекар да предложи минимално инвазивно, функционално и естетично лечение на инцизивите с коронкови фрактури. Изискването за възстановяване на функцията и естетиката във фронта при инцизивните коронкови фрактури в условията на развиващия се детски организъм, както и предотвратяването на психологическата травма поставят пред денталния лекар редица предизвикателства, чието разрешаване тепърва предстои. Инцизивните коронкови фрактури са най-разпространените травматични увреждания на постоянните детски зъби.
Те представляват нарушаване в целостта на твърдите зъбни тъкани на зъбната коронка. Видовете коронкови фрактури се определят от последователното засягане на зъбните структури - емайл, дентин и пулпа. Граничен случай са коронко-кореновите инцизални фрактури, включващи част от цимента в областта на зъбната шийка. Като минимално травматично увреждане се регистрират пукнатините на емайла.
Поради факта, че съвпадат с развитието на зъбните структури в детска възраст, коронковите фрактури могат да повлияят цялостното формиране на зъба. В монографията е представена преобладаващата част от съвременните научни данни, тенденции и хипотези, отнасящи се за травматичните увреждания на постоянните детски зъби.
Прави се опит за интерпретиране и обобщение на информацията относно разпространението, класификациите, предразполагащите и рисковите фактори и лечението на инцизивните коронкови фрактури в училищна възраст. Въз основа на богатия научен материал се извеждат опорните точки за лечебен подход при травми на постоянните зъби.