"Пазарната икономика започва да изглежда като една голяма неоправдана надежда. Все по-отчетливо става разминаването между представата ни за справедлив пазар и действителността на непазарните практики, които с времето стават все повече; между илюзиите за един по-добър живот и реалността, в която за почтената търговия остава все по-малко място.
Източна Европа пожертва бъдещето на няколко поколения, за да проумее, че обещанията за взаимна изгода рядко се осъществяват; че невидимата ръка на пазара всъщност действа доста избирателно; че чуждият интерес може да бъде налаган под всякаква форма, включително и като процес на интеграция; че либерализмът в периферната икономика свършва там, където започват интересите на корпорациите от ядрото. Това са общовалидни закони, чието действие усещаме постоянно, но по правило не присъстват в съвременните учебници. На тях е посветена тази книга.
Тя предлага алтернативен поглед към икономиката, като изследва развитието, възхода и упадъка на различни държави. Разглеждайки причините за неуспеха от тази страна на Желязната завеса, авторът търси отговорите в цял свят. Защо Латинска Америка не стана индустриален гигант? Как малка Португалия успя да създаде голяма колониална империя?
Защо търговските войни все още не са останали в миналото, а бариерите пред свободната търговия до ден днешен са основно оръжие в арсенала на някои от най-активните радетели за свободен пазар? Дали за Източна Европа си струваше да се откаже от наследството си - само за да научи от горчивия си опит уроците, които съдържа тази книга?"
Григор Сарийски
Увод
Трагедията на Латинска Америка
Диктаторът, умрял за родината
Английската Велика армада: разгромът, за който предпочитат да мълчат
Португалия и Испания: метрополиите, изпреварили съдбата на колониите си
Протекционизмът на Свещената Римска империя на германската нация
Русия: борбата за протекционизъм
Протекционизмът на Николай I
Великата отечествена война 1853 - 1856 г.
Двама Александровци и Николай: свободна търговия или протекционизъм?
Царска Русия: протекционизъм на финалната права
Самолетите на Сикорски: символ на царска Русия
Икономиката на Русия в навечерието на Февруарската революция
Февруарската революция като Хлебен бунт в сития Петербург
Дългият път към Второто голямо смутно време
Протекционизъм по японски, тайвански и южнокорейски
Икономическите чудеса на Запада
Протекционизмът и Световната търговска организация
Равенството на възможностите, което не съществува
Иновационният протекционизъм
Вместо заключение. А какво се случи през 90-те години?