Настоящото пето издание на „Гнойно-септична хирургия” е подготвено въз основа на предишните издания, като е преработено и разширено в съответствие с новите постижения, появили се през последните години.
Проблемите на гнойната хирургия се актуализираха поради зачестяването на хирургичните инфекции, особено на сепсиса, превалирането на резистентните щамове на микропричинителите, особено в насока на грам-негативните им форми, появата на „нови” патогенни микроорганизми, излизането на преден план на анаеробните инфекции, зачестяването на гъбичните инфекции и непрестанното обогатяване на арсенала на антибиотиците.
Проблемите са актуализирани и във връзка с успехите на лечението, което се подобри с напредъка на диагностиката, радикалните оперативни методи на лечение на гнойните заболявания и по-добрата първична обработка на раните с възможности за ранен (първичен, вторичен, отсрочен) шев.
Наложилото се разширение на книгата е направено предимно за сметка на общата част, в която фактически се разглеждат проблемните въпроси на гнойните заболявания и хирургичните инфекции. Редица раздели като „Гнойно-хирургична инфекция”, „Обща патогенна инфекция”, „Ендотоксичен шок”, „Лечение на гнойните заболявания и хирургични инфекции” са преработени и допълнени. Включени са нови раздели като „Хирургични гнойно-некротични септични заболявания и усложнения при диабетно болни” и др. Засегнати са въпросите на фиститулите, декубиталните тъканни дефекти, инфекциите при използване на интравенозни катетри, инфекции в ложата на сърдечния стимулатор, инфекциите при трансплантация на органи, особеностите на гнойните заболявания и хирургичните заболявания в детската възраст.
Някои от оперативните методи като торактомия с открит дренаж и тампонада, торакопластики, холецистомия все още при конкретни ситуации намират своето приложение и се налага да бъдат споменати.
Значението на хирургичните инфекции в последно време нарастна с увеличението на травматизма, като е отделено повече място на лечението на ранните, вкл. и на посттравматичния аспект.
При гнойно-септичните заболявания особено важни са въпросите за показанията, навременността и оперативната намеса, подбора на оперативния метод, а така също и целесъобразното комбиниране на операцията с останалите лечебни средства. Посочени са показанията за антибиотичното лечение, неговите възможности и граници. Подчертано е водещото значение на оперативното лечение, като не се омаловажава значението на антибиотиците за самостоятелно лечение и средства в рамките на комплексното лечение.
Рисунките и скиците, доколкото не са фотокопия със съобщен източник, са дело на автора. Документалният материал (фото и рентгенови снимки) отразява собствени клинични наблюдения.
Книгата е предназначена за широк кръг лекари: хирурзи, травматолози, ортопеди, детски хирурзи и лекари,