Инфекциите на пикочните пътища и бъбреците може да се определят като присъствие на микроорганизми в урината, което не е резултат от замърсяване, и които могат да навлязат в тъканите на пикочните пътища и съседните структури.
Инфекциите на пикочните пътища могат да се ограничат в безсимптомен растеж на бактерии в урината или да се представят с няколко болестни синдрома, израз на възпалителен отговор към микробното нахлуване и определяни като уретрит, цистит и пиелонефрит.
Класически уроинфекциите се описват по анатомичното място на инфекцията. Инфекциите на долните пикочни пътища, каквито са циститът и уретритът, засягат пикочния мехур и уретрата и се характеризират с често уриниране, парене при уриниране, неприятни усещания в долната част на корема.
Инфекциите на горните пикочни пътища включват бъбрека и се определят като пиелонефрити. Пиелонефритите най-общо се придружават с по-общи прояви като температура, болка и неприятни усещания в лумбалните области, с и без оплаквания от долните пикочни пътища. Отсъствието на симптоми не изключва инфекцията на горните пикочни пътища.
Инфекциите на пикочните пътища могат да се класифицират и като усложнени и неусложнени. Последните не се придружават от структурни или неврологични отклонения, които взаимодействат с нормалния ток на урината.